poniedziałek, 19 listopada 2012

Świąteczne przedbiegi…



I stało się. Do świąt Bożego Narodzenia pozostało niewiele ponad miesiąc. W sklepach rozpoczął się wysyp bożonarodzeniowych ozdób, słodyczy i produktów pretendujących do roli świątecznego prezentu. Czekać tylko aż stacje radiowe odkryją na nowo, jak co roku, utwór Last Christmas, choć osobiście wolę Christmas Songs Diany Krall przy współudziale Hamilton Jazz Orchestra. I można już myśleć o kulinarnych propozycjach na tegoroczną Gwiazdkę. Rolada zwana struclą…; kto powiedział, że musi być na słodko z farszem makowym i pieczona? Otóż przekornie wymyśliłam sobie taką wytrawną, gotowaną na parze. 



I tak farsz jest połączeniem makreli i dorsza. Dorzuciłam klasycznie tymianek, bo oto ta przyprawa moim zdaniem świetnie komponuje się z wszelkimi rybami, no może poza łososiem ze względu na jego specyficzny smak. Dalej dodałam cebulę białą i szalotkę, i zaostrzyłam wszystko dodatkiem plasterków czosnku. Sama rolada byłaby nieco sucha, w związku z tym musiałam podjąć pracę nad sosami. Powstały dwa. Ile smaków, tyle dań, dlatego jeden smakował mi bardziej, drugi natomiast, mimo że też dobry, nieco mniej. Zacznę od tego ostatniego. Stanowi on połączenie suszonych śliwek z przyprawami korzennymi, których zapach przywodzi na myśl Boże Narodzenie. I ten piernik, który wcale nie musi być deserem, a może stać się przyprawą do jakiegoś dania, u mnie dosmacza i zagęszcza sos. Tym sposobem powstał ciężki w smaku sos, który myślę, że dobrze pasowałby również do świątecznej pieczeni z indyka. Przyznaję jednak, że jest to trudna propozycja. Druga wersja jest lekka w smaku, powiedziałabym świeża i nieco letnia. Dlaczego? Wszystko to za sprawą malin, które w połączeniu z burakiem i balsamico figowym ułożyły się w harmonijną owocową, lecz niesłodką kompozycję. Dodatek oleju z orzechów laskowych też zrobił swoje i na pewno pozwolił tę propozycję zaliczyć do świątecznego menu. Tym sposobem słodka zwykle rolada stała się daniem głównym. Kto jednak woli bardziej tradycyjną wersję, niech nafaszeruje ją słodkim makowym lub orzechowym nadzieniem, uparuje według przepisu, na koniec poleje słodką śmietaną i posypie cukrem pudrem. Deser gotowy. Istnieje jeszcze możliwość wymiany farszu na warzywny i opcja wegetariańska na pewno znajdzie amatorów. Polecam i zapraszam do eksperymentowania ze składnikami i smakami, bo czuję, że rolada na parze może jeszcze zaskoczyć

Rolada drożdżowa faszerowana rybą podana z dwoma sosami



Farsz:
2 świeże makrele
200g fileta z dorsza
1 biała cebula posiekana w kostkę
1 szalotka posiekana w kostkę
1 duży ząbek czosnku pokrojony w cienkie plasterki
sól
świeżo mielony czarny pieprz
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy z oliwek
5 gałązek świeżego tymianku
Ciasto na roladę:
400g mąki pszennej
200g mleka
10g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli morskiej
Makrele filetujemy i kroimy w kostkę, dorsza także kroimy w kostkę. Na rozgrzaną patelnię wlewamy oliwę i dodajemy masło, mieszamy. Na rozgrzanym tłuszczu podsmażamy cebulę, szalotkę i czosnek. Dorzucamy ryby, posypujemy solą i pieprzem, dokładamy gałązki tymianku. Mieszamy i smażymy wszystko około 5 minut. Farsz studzimy. Przed nałożeniem na ciasto wyjmujemy gałęzie tymianku, można z nich obrać listki i włożyć do farszu.
Drożdże rozpuszczamy w letnim mleku. Dolewamy do mąki wymieszanej z solą. Wyrabiamy robotem ciasto – około 5 minut. Odstawiamy na 40 – 60 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na kwadrat o grubości 5 mm. Rozkładamy zimny farsz. Zwijamy roladę. W dużym garnku zagotowujemy wodę i na parze gotujemy roladę 15 minut. Po wyjęciu kroimy na kawałki. Podajemy z sosami.
Sos 1.
2 średnie buraki pokrojone  w cienkie plastry
150g mrożonych malin
1 łyżeczka balsamico figowego
listki świeżego tymianku obrane z 2 gałązek
3 łyżki oleju z orzechów laskowych
0,5 łyżeczki brązowego cukru
szczypta morskiej soli
świeżo mielony czarny pieprz
100ml wody
Na rozgrzaną patelnię wlewamy olej. Wrzucamy plastry buraków i przesmażamy je. Dolewamy 100ml wody i pod przykryciem dusimy buraki do miękkości – około 15 minut. Następnie dorzucamy maliny, dolewamy balsamico figowe i wsypujemy tymianek, cukier, sól i pieprz. Gotujemy jeszcze 10 minut. Sos miksujemy na gładką masę, a następnie przecieramy jeszcze przez sito, aby pozbyć się pestek z malin. Podajemy na ciepło lub na zimno do rolady.
2. Korzenny sos śliwkowy
100g suszonych śliwek
0,5 łyżeczki brązowego cukru
3 łyżki octu balsamicznego
1 gwizdka anyżu
1 kora cynamonu
3 ziarna kardamonu
1mały piernik bez czekolady
1 łyżka masła
W garnku topimy masło i wrzucamy pokrojone na połówki śliwki. Mieszamy i podlewamy małą ilością wody, zagotowujemy. Dosypujemy cukier, dolewamy ocet i wrzucamy przyprawy. Gotujemy około 20 minut – raz po raz mieszamy, w razie potrzeby podlewamy małą ilością wody. Po tym czasie wyjmujemy przyprawy i przecieramy przez sito sos. Piernika trzemy na tarce na proszek i wsypujemy do sosu. Mieszamy i zagotowujemy. Można podawać na ciepło lub na zimno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz