środa, 12 grudnia 2012

Śródziemnomorskie i polskie…



Lubię pracować nad daniami autorskimi z kilku powodów. Efekt zawsze jest niespodzianką, czas namysłu podsuwa mi najdziwniejsze kombinacje i można być maksymalnie  twórczym. Tak powstało sporo moich dań. Ostatnio pracowałam nad propozycjami na konkurs. Tematem miała być kuchnia śródziemnomorska i okazuje się, że można łatwo wpaść tu w banał. Najszybciej przychodzą do głowy smaki Włoch, ale jak tu być nowatorskim? Kuchnia włoska smakuje najlepiej, opierając się na najprostszych i najczystszych smakach. Pomyślałam więc, co powstanie kiedy połączyć trochę polskich składników  i typowo śródziemnomorskich? Idąc tym tropem, opracowałam dwie propozycje – danie główne i deser. Rybę postanowiłam doprawić szafranem (i tu ciekawostka – najlepiej podgrzać go na suchej patelni lub w piekarniku nagrzanym do 40 stopni, a następnie rozetrzeć na pyłek w moździerzu – aromat tej szlachetnej przyprawy jest wtedy o wiele mocniejszy), aromatycznymi suszonymi pomidorkami i szalotkami. Jako dodatek wybrałam jarmuż, warzywo niekoniecznie popularne, które połączyłam z jabłkami i specyficznym smakiem oleju z awokado. Deser natomiast jest małą podróżą do Turcji, bo podstawowym składnikiem jest chałwa, a efekt końcowy to serniczek chałwowy pieczony w foremkach do sufletów. W sumie można go zjeść samodzielnie, ale uznałam, że teraz zimową porą nalewka z wiśni może nieco rozgrzać i podbić chałwowo - sernikowy smak, stąd też stała się bazą do sosu z jagodami. I tak polskie w parze z śródziemnomorskim może iść śmiało i tworzyć całkiem udany mariaż.

Gotowane na parze szafranowe rolady z dorsza faszerowane szalotkami i suszonymi pomidorami



600g dorsza – filet 
6 suszonych pomidorów w oliwie – każdy przekrojony na trzy części wzdłuż
4 szalotki pokrojone w pół plasterki
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy z oliwek
sól morska
świeżo mielony czarny pieprz
szafran – po kilka nitek na każdą roladę
Na rozgrzaną patelnię wlewamy oliwę i kładziemy masło. Dorzucamy szalotkę i przesmażamy około 5 minut. Studzimy. Rybę przyprawiamy solą, pieprzem i nitkami szafranu. Dalej nakładamy podsmażone szalotki. Układamy wzdłuż kawałki suszonych pomidorów. Zwijamy niezbyt ciasno rybę w roladę i spinamy wykałaczką. Wkładamy do parowaru i gotujemy na parze 20 minut.
Sałatka z jarmużu i jabłek w winegrecie awokado
 4 garście jarmużu
3 jabłka
7 łyżek oleju z awokado
1 łyżka musztardy francuskiej
1 łyżka miodu leśno – łąkowego
sok z połowy limonki
pęczek natki pietruszki
2 łyżki świeżego estragonu
sól morska
świeżo mielony czarny pieprz
Z liści jarmużu zostawiamy tylko delikatne części – łodygi odrzucamy. W dużym garnku zagotowujemy wodę z garstką soli i 2 łyżeczkami cukru. Do wrzątku wrzucamy jarmuż i parzymy go przez 3 minuty. Wyjmujemy i przelewamy zimną wodą. Jabłka obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę. Mieszamy w misce jarmuż z jabłkami i posiekaną natką pietruszki. Do shakera wlewamy olej z awokado, dodajemy musztardę, miód, sok z limonki, listki estragonu, sól i pieprz. Zakręcamy i dokładnie mieszamy składniki, by uzyskać sos o konsystencji emulsji. Polewamy nim jarmuż z jabłkami z dodatkiem posiekanej natki pietruszki  i delikatnie mieszamy.

Serniczki chałwowe z sosem jagodowym na nalewce z wiśni


100g chałwy waniliowej
100g serka śmietankowego typu Philadelphia
100ml ubitej śmietany kremówki
1 jajko
W kąpieli wodnej rozpuszczamy chałwę, następnie dodajemy serek i dalej w kąpieli wodnej rozpuszczamy go, mieszając z chałwą. Następnie odstawiamy i dodajemy ubitą śmietanę, mieszamy składniki. Do przestudzonej masy dodajemy roztrzepane na kogel – mogel jajko. Mieszamy dokładnie masę. Wlewamy do naczyń do pieczenia sufletów. Wkładamy do nagrzanego do 100 stopni piekarnika i pieczemy 40 minut. Po wyjęciu z pieca serniczki schładzamy.
Sos:
150g mrożonych jagód
2 łyżki cukru muscavado
1 łyżeczka soku z limonki
1 łyżeczka balsamico z figami
70ml nalewki z wiśni
Wsypujemy do garnka zamrożone jagody i zalewamy je nalewką. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 3 minuty. Po tym czasie wsypujemy cukier muscavado, dolewamy sok z limonki i balsamico. Mieszamy i znowu gotujemy na wolnym ogniu 5 minut. Jagody powinny zachować swój kształt, a płyn nieco odparować. Polewamy ciepłym sosem schłodzone serniczki chałwowe.
  

1 komentarz:

  1. Wypróbowałam przepis na serniczki. Wyszły boskie! http://qchnia-uli.blogspot.com/2013/03/serniczki-chawowe.html Pozdrawiam, Ula

    OdpowiedzUsuń