sobota, 30 stycznia 2016

Na ostro…



Lubię domowy makaron. Od razu przypomina mi się babcia, która do rosołu i czarniny sama go przyrządzała. Umiejętność tę także posiadła moja mama i także zawsze, kiedy miała czas, przygotowywała do zup domowy makaron. Bardzo podoba mi się odpowiedź, kiedy pytam jak go zrobić. No co? – słyszę – Wsypujesz mąkę pszenną i trochę krupczatki, dajesz trochę wody, jajka i robisz. I co z tego wiem? No coś na pewno, bo chociaż znam składniki. Tyle, że co mogą oznaczać tajemnicze określenia typu – trochę albo w porywie rozgadania – na oko? Zastanawiam się nad tym i stwierdzam, że przecież ja też tak czasami przekazuję innym swoje przepisy. Dlaczego? Jest tak wtedy, kiedy robimy coś często i tak naprawdę nie zajmujemy się dokładnym określaniem proporcji, bo doskonale je pamiętamy i faktycznie gotujemy na oko. Co więcej gotowanie takie na wyczucie pozwala mi czasami albo uzyskiwać powtarzalność, albo zaryzykować i pozwolić sobie na zmianę ilości niektórych składników i przygotować zupełnie inne danie, choć tak naprawdę takie samo, ale tylko pod względem nazwy. Jako że w końcu polubiłam ostre przyprawy, pozwalam sobie czasami na szaleństwo i podaję ogniste obiady. Tymczasem jednak znacznie większą radość sprawia mi fakt, gdy w daniu smaki stopniowo się otwierają, a nie są przykryte miażdżącą ostrością. Stąd też propozycja po pierwsze bez mięsa, bo staram się je jadać maksymalnie dwa razy w tygodniu. Po drugie oparta na bazie warzyw, bo te naprawdę lubię. Po trzecie makaron, to jest to, co mogę jeść właściwie codziennie. I w końcu jest okazja do wypróbowania nowego kenwoodowego gadźetu, mianowicie wałkowarki do makaronu, która znacznie ułatwia mi pracę w kuchni.
    
Robienie makaronu
Porcja na 400g
300g mąki pszennej plus do podsypywania
3 jajka
0,5łyzeczki soli
1 łyżka oliwy z oliwek
Do wersji zielonej
Ugotuj 225g świeżego szpinaku, odcedź go dokładnie, a potem zmiksuj. Dodaj do jajek i mąki.
Do wersji czerwonej:
Do składników dodajemy 2 łyżki przecieru pomidorowego.
Przesiej mąkę na blat do wyrabiania ciasta. Zrób w środku dołek i wbij jajka. Dodaj sól i oliwę. Zmieszaj składniki, zagarniając je do środka. Gdy się połączą, zagniataj ciasto. Kiedy stanie się spoiste, wyrabiaj je jeszcze 8 minut. Uformuj kulę i owiń folią spożywczą. Wstaw do lodówki na 20 minut. Kiedy ciasto się uleży, rozpłaszcz je palcami. Rozwałkuj lub przepuść przez urządzenie do wałkowania makronu – MÓJ NOWY GADŻET OD KENWOODA. Pokrój w dowolną formę. Przesyp makaron mąką, aby się nie posklejał.
Pikantny makaron z papryką, cukinią, czerwoną cebulą i tymiankiem


4 porcje
8 łyżek oliwy
2 czerwone cebule pokrojone w cienki plasterki
2 żółte papryki posiekane  w kostkę
1 czerwona papryka posiekana w kostkę
1 cukinia posiekana w kostkę
0,5 łyżeczki płatków chili
1 łyżka świeżych listków tymianku lub 0,5 łyżeczki suszonego Appetita


400g świeżego makaronu
sól i świeżo mielony pieprz Appetita
Rozgrzej oliwę na patelni i smaż cebulę, paprykę, cukinię, chili oraz tymianek 8 minut. Co pewien czas zamieszaj. Przypraw solą i pieprzem. Ugotuj makaron, odcedź i przełóż z powrotem do tego samego garnka, w którym się gotował. Wlej sos, postaw na małym ogniu i mieszaj 30 sekund, aby smaki się połączyły. Nałóż pastę na talerze i podawaj. Można polać oliwą aromatyzowaną i posypać parmezanem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz